niedziela, 4 grudnia 2016

Dzia艂dowo. Moje miasteczko w zimowej szacie.


Mieszkam w miasteczku na Mazurach - Dzia艂dowie.

Troszk臋 z historii miasta.

Na terenach dzisiejszego Dzia艂dowa w od X do XIV wieku zamieszkiwa艂o jedno z plemion pruskich - Sasinowie. Obszar przez nich zajmowany zwano ziemi膮 sasi艅sk膮, kt贸ra stanowi艂a cz臋艣膰 Puszczy Galindzkiej.

W latach 1303 - 1306 Zakon Krzy偶acki przej膮艂 ziemno-drewniane grodziszcze Sasin贸w le偶膮ce nad rzek膮 Nid膮 w okolicy Dzia艂dowa oraz osadzi艂 w nim swoj膮 za艂og臋 i za艂o偶y艂 tu swoj膮 stra偶nic臋 graniczn膮.Od 1340 roku Zakonnicy w ci膮gu kilku lat zbudowali pierwsz膮 cz臋艣膰 zamku warownego (wapno sprowadzali a偶 z Gotlandii)- tzw. Du偶y Dom. U st贸p zamku powsta艂a osada rzemie艣lnicza, kt贸ra 13 sierpnia 1344 roku otrzyma艂a z r膮k wielkiego mistrza Zakonu Krzy偶ackiego Ludolfa K枚niga prawa miejskie oraz nazw臋 SOLDOV. Komtur ostr贸dzki G眉nter von Hohenstein nada艂 miastu herb przedstawiaj膮cy patronk臋 miasta - 艣w. Katarzyn臋. W 1391 roku miasto zosta艂o ufortyfikowane poprzez otoczenie go murami obronnymi.
Kilkadziesi膮t lat p贸藕niej (1525 roku) powsta艂y Prusy Ksi膮偶臋ce w granicach kt贸rych znalaz艂o si臋 miasto Dzia艂dowo (jako lenno kr贸la polskiego).
W XVIII wieku miasto znalaz艂o si臋 w granicach Kr贸lestwa Pruskiego (od 1701 roku) i prze偶ywa艂o okres rozkwitu.  W latach 1806-1807 w Dzia艂dowie stacjonowa艂y wojska napoleo艅skie (opuszczaj膮c miasto zabra艂y ze sob膮 metalow膮 szaf臋 z dokumentami zgromadzonymi na zamku w ci膮gu wiek贸w).
Od 18 stycznia 1871 roku Dzia艂dowo znalaz艂o si臋 w granicach Rzeszy Niemieckiej. Po wojnie, w wyniku decyzji konferencji wersalskiej, Dzia艂dowo zosta艂o przyznane pa艅stwu polskiemu.
Po wybuchu II wojny 艣wiatowej Dzia艂dowo sta艂o si臋 miejscem, kt贸re przesz艂o do dziej贸w martyrologii narodu polskiego. W dawnych polskich koszarach wojskowych jesieni膮 1939 roku Niemcy za艂o偶yli ob贸z przej艣ciowy, w ramach kt贸rego istnia艂 oddzia艂 dla wi臋藕ni贸w politycznych . Od maja 1940r. przekszta艂cony zosta艂 w wychowawczy ob贸z pracy. Ob贸z pe艂ni艂 tak偶e funkcj臋 obozu zag艂ady, a egzekucji hitlerowcy dokonywali w Dzia艂dowie (na cmentarzu 偶ydowskim) oraz w okolicach miasta (wie艣 Komorniki, lasy pod Bia艂utami i Burszem). W obozie gin臋li przedstawiciele polskiej inteligencji - m.in. polscy oficerowie i ksi臋偶a (arcybiskup Julian Nowowiejski i biskup Leon Wetma艅ski).
W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku  Dzia艂dowo ponownie znalaz艂o si臋 w granicach Polski. 

 Z ciekawostek  o Dzia艂dowie :tu urodzi艂a si臋  uczy艂a i mieszka艂a Katarzyna Stankiewicz teraz  艣piewa z zespo艂em Varius Manx.

Obecnie mo偶na tu r贸wnie偶 zwiedzi膰 Interaktywne Muzeum Pa艅stwa Krzy偶ackiego


 Inspiracja do posta by艂y zdj臋cia, kt贸re  znalaz艂am na profilu kole偶anki  -  fotografika z zami艂owania i pasji oraz znajomego Sylwestra Rutkowskiego-   fotografika z zami艂owania i pasji .Stwierdzi艂am, 偶e musz臋 Wam je pokaza膰, bo s膮 pi臋kne i pokazuj膮 pi臋kno, naszego Dzia艂dowa.

Autork膮 zdj臋膰 jest Beata Go艂臋biewska moja kole偶anka i nasz dzia艂dowski fotografik z pasj膮 i zami艂owaniem . Fotografik, kt贸ry potrafi wydoby膰 pi臋kno z naszego miasteczka i pokaza膰 to pi臋kno  na swoich zdj臋ciach.I jeszcze jedno przepi臋kne i bajowe  zdj臋cie Szko艂y Muzyczne, kt贸rego autorem jest pan Sylwester Rutkowski.  
nasz dzia艂dowski fotografik z pasj膮 i zami艂owaniem . Fotografik, kt贸ry potrafi wydoby膰 pi臋kno z naszego miasteczka i pokaza膰 to pi臋kno  na swoich zdj臋ciach.Bardzo dzi臋kuj臋  fotografikom za udost臋pnienie i zgod臋 na publikacj臋 zdj臋膰. 
Po zobaczeniu waszych przepi臋knych zdj臋膰, powsta艂 pomys艂 na ten post i ch臋膰 pokazania Waszych bajkowych, cudnych zdj臋膰 moim czytelnikom.

12 komentarzy:

 1. Ale pi臋kne zdj臋cia! 艢liczna zimowa pogoda. Uroczo to wygl膮da na Twoich fotografiach :)

  OdpowiedzUsu艅
  Odpowiedzi
  1. To nie sa moje fotografie. To fotografie moich znajomych, kt贸re 艣wietnie pokazuja piekno naszego miasta

   Usu艅
 2. Bajkowe, zimowe miasteczko!

  OdpowiedzUsu艅
 3. WIesz, 偶e ja nigdy nie by艂am na Mazurach? Jako艣 mam za daleko. Musz臋 to w ko艅cu nadrobi膰

  OdpowiedzUsu艅
 4. Pi臋kne zdj臋cia, musz臋 si臋 kiedy艣 wybra膰 na mazury 馃槂

  OdpowiedzUsu艅
 5. pi臋knie tam! jak to si臋 m贸wi cudze chwalicie, swego nie znacie:)

  OdpowiedzUsu艅
 6. Pi臋kne te zdj臋cia. Szczeg贸lnie ostatnie nasuwa mi na my艣l prawdziwy polski klimat. Uwielbiam zwiedza膰 Polsk臋, co nami臋tnie czyni臋, gdy tylko mam ku temu okazj臋. :)

  OdpowiedzUsu艅
 7. Przepi臋kne zdj臋cia, a偶 poczu艂am takie przyjemne dreszcze, kiedy si臋 im przygl膮da艂am. :)

  OdpowiedzUsu艅
 8. Jakie pi臋kne miasto, podziwiam doskona艂e zdj臋cia i Twoje zaanga偶owanie. Zdj臋cie Szko艂y Muzycznej jest boskie. Budynek przypomina mi 艢widermajery, kt贸rych projektantem by艂 Andriolli...
  Zazdroszcz臋 kontaktu z tak pi臋knymi obiektami. Jestem maniaczk膮 bajkowych scenerii. Dzi臋kuj臋 Tobie i fotografikom. Wzdycham...

  OdpowiedzUsu艅