„Z klasą, na luzie. Dobre maniery, zdrowy rozsądek i sztuka łamania zasad”, Adam Jarczyński - recenzja


Czy Wam też zdarza się, że macie czasami wątpliwości: Jak powinnam/ powinienem się zachować w danej sytuacji? Czy rozmawiać przez telefon w środkach komunikacji miejskiej, czy może lepiej nie? Jak powinien być napisany formalny list czy e-mail? No i mój odwieczny dylemat. Czy zdejmować buty, gdy odwiedzamy znajomych, czy nie?
No i znalazłam wszystkie albo może większość odpowiedzi na dręczące mnie pytania w jednej książce.
Adam Jarczyński napisał genialną książkę „Z klasą na luzie”.
Zapytacie, dlaczego jest genialna, a no dlatego, że jest tu mowa o dobrym wychowaniu, o manierach i zasadach, ale napisane na luzie, w sposób wesoły i bardzo przystępny.
Dobre maniery, zasady pomyślicie o matko sztywniactwo. I powiem wam jedno  mylicie się, książka napisana jest zwięźle i na temat. Nie ma tu niepotrzebnych rzeczy, za to jest  wiele humoru i zabawnych porównań.
Dzięki temu książka nie jest nudnym, pełnym zasad poradnikiem, ale świetną lekturą, która pomaga nam w zawiłych tajnikach savoir-vivre.
Autor  przytacza  wiele zabawnych anegdotek, dzięki którym książkę czyta się szybko i bardzo przyjemnie.
Fajne jest również to, że autor pokazuje nam, że w dziedzinie dobrego wychowania jak wszędzie nie ma co przesadzać, nadgorliwość jest niewskazana. Możemy  po prostu stać się śmieszni, a tego przecież nie chcemy.

Bardzo podoba mi się układ książki. Jest bardzo przejrzysty i czytelny. Możemy sobie odszukać coś, co nas bardzo interesuje, albo mamy jakieś wątpliwości, bez trudu znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytania.
Podoba mi się również bardzo prosta, a zarazem z klasą okładka. Według mnie oddaje ona cały charakter książki i zachęca do przeczytania. Poza tym ja bardzo lubię proste rozwiązania i minimalistyczne ilustracje, a tu takowe dostaję.Adam Jarczyński w bardzo zgrabny sposób pokazuje nam jak być kulturalnym, ale nie sztucznym i śmiesznym. Myślę, że książka jest tak super napisana, że przeczyta ją każdy, nawet ten, kto nie ma większych problemów, czy wątpliwości z dobrym wychowaniem, czy manierami.
Autor porusza,   również  kwestie życiowe, błędy językowe, zachowanie wobec osób niepełnosprawnych. Podoba mi się rozdział Kierunek wypoczynek". Uważam, że ten rozdział wielu z nas powinno dogłębnie poznać, szczególnie kwestię, parawanów na plaży i głośnej muzyki, która nie zawsze nam musi się podobać.
„Z klasą na luzie” jest zabawna i bardzo przyjemną lekturą, z której możemy się wiele nauczyć.
Zatem zachęcam do przeczytania, żeby już nigdy nie zdarzyło nam się żadne faux-pas.
 Tytuł: Z klasą, na luzie. Dobre maniery, zdrowy rozsądek i sztuka łamania zasad

 Autor: Adam Jarczyński

 Wydawnictwo: Znak

 Liczba stron: 300

 Rok wydania: 2017

Komentarze

  1. nie przepadam za poradnikami, ale ta recenzja brzmi bardzo ciekawie

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście, że bardzo chętnie sięgnę po książkę, tak na spokojne zaczytanie, każdego dnia jakaś wskazówka. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz