Kobieta w oknie A.J. Finn_ przedpremierowo

Anna Fox to psycholożka, zajmująca się dziećmi. Kiedyś miała wielu pacjentów.

Obecnie sama musi się leczyć, po ciężkich przeżyciach, zmaga się z agorafobią. Agorafobia (stgrαγοράφόβος) – irracjonalny lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wejściem do sklepu, tłumem, miejscami publicznymi, samotnym podróżowaniem, wywołany obawą przed napadem paniki i brakiem pomocy. Częstą cechą epizodu jest występowanie lęku napadowego.

Jej świat to obecnie telewizor, komputer, gdzie na forum udziela porad jako psycholog, oraz obserwowanie sąsiadów. Szczególnie upodobała sobie dom Russellów nowych sąsiadów, którzy wprowadzili się niedawno.

Jest jednak jeden szczegół, dodam, że przerażający, który zauważa Anna. Nakręca on  wiele niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń.
Jednak Anna jako osoba chora bierze wiele leków, które często łączy z alkoholem , nie jest wiarygodnym świadkiem.  Czy w takim razie to, co się wydarzyło, jest prawdą? A może to tylko wytwór jej chorej i nadwerężonej lekami wyobraźni?
Czy można komuś ufać, czy może wszyscy są wrogami? A może nikt nie jest wrogiem?Książka jest thrillerem psychologicznym utrzymany w klimacie zagmatwanych relacji międzyludzkich. Tu świat realny miesza się czasem z wyimaginowanym światem głównej bohaterki. Fabuła jest tak genialnie skonstruowana, że wciąga nas bez reszty już od samego początku. Wszystkie zdarzenia nakręcane są, przez pryzmat życia głównej bohaterki. Nie wiemy w zasadzie nic o Annie, w trakcie czytania dowiadujemy się ważnych szczegółów z jej życia, które doprowadziły ją, tu gdzie teraz jest.
Autorka bardzo zgrabnie prowadzi czytelnika przez kolejne etapy książki. Nie pozwala nam na odkrycie wszystkich tajemnic od razu. Jednak powoli i w bardzo dyskretny sposób podrzuca nam tropy, które zaprowadzą nas w końcu do rozwiązania zagadki.
Akcja toczy się w zasadzie w jednym miejscu, jest to dom głównej bohaterki. Jest to dość klaustrofobiczne miejsce akcji, ale według mnie potęguje to nasze doznania związane z fabułą.
Nie sposób się tu nudzić, wszystkie zdarzenia są ze sobą w jakiś sposób powiązane, wszystko jest tu potrzebne, każdy szmer, sygnał czy niedopowiedzenie. Autorka stara się skupić naszą uwagę już od samego początku do samego końca.
Książka jest bardzo dobrze napisana, uważam, że jest to bardzo udany debiut autorki. Co prawda jedną z tajemnic odkryłam bardzo szybko, ale reszta była zagadką do końca i powiem szczerze, że zakończenie mnie zaskoczyło.
Ciekawa jestem czy Wam uda się rozwiązać zagadkę Anny Fox?
Zajrzyjcie koniecznie!
Komentarze

 1. Niewątpliwie swoją recenzją zachęciłaś mnie do przeczytania. Nie ukrywam, że ma w tym też swój mały udział wątek z agorafobią, której warto przyjrzeć się bliżej.
  Szukam sobie właśnie, ale nie wychodzi.... jest gdzieś na internecie wersja pdf tej książki?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę. Książka jest naprawdę bardzo dobra.

   Usuń
 2. O tej książce jest ostatnio tak głośno, że zaczynam sie obawiać, czy to nie jest trochę przesadzony szum

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez do pozycji, które wszystkim się podobają podchodzę bardzo sceptycznie. jednak tu mają racje, książka jest po prostu super.

   Usuń
 3. Nie słyszałam o niej ale twoja recenzja bardzo mnie do niej zachęciła. Myślę że w lutym znajdę na nią czas !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. widziałm Szyca jak reklamował ,że będzie biegał po Warszawie i zostawiał tę ksiązkę w różnych miejscach , fajna akcja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się podoba. warto poszukać, może uda się gdzieś znaleźć i wziąć ksiązkę do domu.;)

   Usuń
 5. Raczej nie przyeczytam... nie chodzi o recenzję, ale raczej po prostu o historię opisaną w książce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiem, że książka będzie mieć swoich zwolenników, jednak raczej po nią nie sięgnę, bo to nie moje literackie zakamarki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki Twojej recenzji już wiem co moja koleżanka dostanie na urodziny:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Coraz więcej tych udanych debiutów :) Książka zapowiada się intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 9. Aż jestem ciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz