Jacek i Agatka , Kilian Adam, Chotomska Wanda - recenzja


Dawno, dawno temu, kiedy w telewizja była czarno- biała, był jeden program i jedna bajka dla dzieci, wieczorem witały dzieci Jacek i Agatka.

Dzieciaki pewnie pomyślą, że to nie możliwe, jak to jedna bajka dziennie, tak, tak kochani.
Ja co prawda Jacka i Agatki nie pamiętam, bo wtedy kiedy go wyświetlano, miałam 2 latka, nie mniej jednak jakoś kojarzy mi się z moim dzieciństwem.
Kiedy dostałam od Wydawnictwa Wilga propozycje zrecenzowania Jacka i Agatki od razu się zgodziłam.Książeczka zawiera dziewięć opowiadań o niezwykłych przygodach rozgadanego, lubiącego zmyślać i fantazjować chłopca – przedszkolaka Jacka. Towarzyszy mu spokojna, grzeczna i urocza Agatka – jego siostra. Dzieci pilnuje sąsiadka pani Zosia. Opowiadania są przepięknie ilustrowane. Teksty uatrakcyjnia to, że są pisane po części prozą, po części wiersze, wiadomo przecież nie od dziś, że maluchy uwielbiają wierszyki, są one bardzo przyjazne dla uszka maluszka. Na uwagę zasługuje również to, że teksty nie są błahe. Dzieciaki – Jacek i Agatka- mają wiele przemyśleń, obserwacji, analizują otaczający je świat, jest to świetnie pokazany świat oczami dziecka. Co za tym idzie genialna książka dla dzieci, bo pokazana ich oczami.
Myślę, że po przeczytaniu możemy zaproponować dzieciakom wiele kreatywnych zabaw i pomysłów na nudne deszczowe dni. Przede wszystkich pacynki, bo przecież nasi bohaterowie to właśnie pacynki nakładane na palec. Większość już pewnie zapomniała, jaka to świetna zabawa. Jak doskonale rozwija wyobraźnię, język dziecka, bo przecież trzeba coś mówić, wymyślać historyjki, ładnie opowiadać, żeby zainteresować słuchacza.
Dalej trzeba pacynki zrobić – taka wykonana samodzielnie będzie najładniejsza- potem je ubrać itd. Sami widzicie, pomysłów jest mnóstwo.
W książce znajdziemy także wypowiedzi Ewy Chotomskiej – córki autorki- która wspomina jej przygodę z bajką.
Zauroczyły mnie również ilustracje Adama Kiliana, przecudowne inspiracje do własnych dzieł – rysowanych przez dzieciaki- które na pewno powstaną po przeczytaniu i obejrzeniu tej książki.
Na koniec pozostawiłam sobie jeszcze jedną wisienkę na torcie. Wydanie książki jest przecudne, genialne, super, twarda opraw, papier, ilustracje wszystko na 6+. Gratuluję Wydawnictwu Wilga, dawno już nie widziałam tak dobrze wydanej książki dla dzieci (a widuję ich wiele, bo przecież pracuję w bibliotece szkolnej).
Jest to genialna książka na prezent, gwarantuję, że spodoba się wszystkim i dziecku i rodzicom. Moja książka poleciała już do malutkiej właścicielki, mam nadzieję, że Hani się spodoba.
Ja serdecznie polecam.

Komentarze