Lissy Luca D’Andrea

Lubicie mroczne i niesamowite klimaty? Ja uwielbiam taki gatunek literatury. Tu dodatkowym atutem są dodatkowe atrakcje w postaci klimatu: miejsce akcji – zimne i mroczne środowisko, bohater i jego wnętrze. Genialnie wykreowani bohaterowie, idealnie zbudowana fabuła. Po prostu sztos.Marlena, żona kryminalisty, opuszcza męża, zostawia dom. Kobieta ma już dość życia w tak toksycznym związku. Postanawia wyjechać w Alpy, zabiera ze sobą. Oprócz wielu sekretów kobieta zabiera również z sejfu cenna zawartość. Mąż wysyła za nią zabójcę. Ten ma ją odnaleźć i zabić.
Kobieta jednak nie dociera tam, dokąd się chciała udać, ma wypadek samochodowy. Na szczęście wychodzi z niego beż większego szwanku. Zostaje ona uratowana bez tajemniczego starca, który zabiera ją do siebie.
W domku w górach, gdzie dziewczyna zostaje zabrana przez swojego wybawcę, czas jakby się zatrzymał. Mieszkańcy żyją tak jak przed wiekami.
Zawiłości fabuły doprowadzają do tego, że w zasadzie do końca nie wiemy, jak potoczy się dalej powieść. Baśniowa mieszanka grozy i strachu jest nie do przewidzenia. Jednak odwieczna walka dobra ze złem jest tu bardzo wyraźnie zaznaczona. Jednak mimo nieodpartego wrażenia, że tu już karty zostały rozdane tak, że z góry wiadomo, kto wygra, jednak czy na pewno?
Gdy już wydaje nam się, że walka dobiega końca, do gry wkracza strach i horror. Małymi kroczkami, ale bardzo stanowczo buzi niepokój. Mrok zaczyna dominować i wywierać wpływ na naszych bohaterów. Autor bardzo powoli dawkuje nam napięcie (może i dobrze), książka powoli zamienia się w horror. Na szczęście czujemy podświadomie, że wcześniej czy później dojdzie do ostatecznej rozgrywki, jednak wygrana dobra nie jest już taka pewna.
Lissy to genialnie zbudowany i wciągający thriller. Elektryzuje, wciąga i trzyma w napięciu praktycznie do końca.
Świetnie zbudowana baśniowa i trochę magiczna powieść, bazująca na najprostszych instynktach, a jednocześnie dająca do zrozumienia, że najprostsze nasze instynkty mogą się załączyć w każdej chwili.

Komentarze