Chrząszcz i jego chłopiec M.G. Leonard recenzja

Chrząszcz i jego chłopiec M.G. Leonard 


Głównym bohaterem książki jest  Darcus. Chłopiec mieszka ze swoim ojcem Bartym, który jest naukowcem. Pracuje w Muzeum Historii Naturalnej. I tutaj właśnie zaczyna się nasza przygoda. Pewnego dnia Barty nie wraca z pracy do domu. Darcus, któremu 5 lat wcześniej zmarła mama trafia do domu dziecka. Na szczęście po kilku tygodniach chłopca odnajduje wujek Max zapalony podróżnik i archeolog – brat taty.
Max mieszka sam, nie ma dzieci, więc początkowo opieka nad chłopcem przychodzi z mu z trudem. Na początek Darcus dostaje pokój, który kiedyś pełnił funkcję archiwum i chłopiec znajduje tam np. zęby Nefretete.
Darcus zaczyna naukę w nowej szkole, tam poznaje dwoje kolegów, którzy potem pomogą mu w bardzo ważnym przedsięwzięciu: Bertolta Robertsa i Virginię Wallach.
Darcus cały czas zastanawia się, co mogło stać się z jego tatą. Pierwszym krokiem do rozwikłania zagadki są odwiedziny w muzeum. W wyprawie do muzeum pomaga mu wujek Max. Nie otrzymują niestety oficjalnego pozwolenia na wstęp do pomieszczeń muzeum, które nie należą do zwiedzania, na szczęście z pomocą przychodzi im sekretarka Margaret oraz strażnik Eddi. Policja przeszukała oczywiście muzeum, jednak nic tam  nie znaleziono. Teraz powinnam przedstawić wam Bextera. Kim jest Baxter? to tytułowy bohater, czyli chrząszcz. Bardzo duży i bardzo inteligentny owad, który zostaje przyjacielem Darcusa i pomaga mu w rozwiązaniu zagadki - zniknięcia taty.
Baxter znajduje w pomieszczeniu, w którym ostatnio widziano Bartego jego okulary.
Wszystkim wydaje się to bardzo dziwne, podejrzane. Niestety dalsza część śledztwa musi poczekać, bo do muzeum wkracza Lucretia Cutter – czarny charakter naszej książki.
Naszym bohaterom udaje się umknąć i nikt nie dowiaduje się o ich odkryciu.
Po powrocie do domu chłopiec bawi się ze swoim chrząszczem w ogrodzie i tam słyszy kłótnie swoich sąsiadów. Kłótnia dotyczy chrząszczy. I tu Darcus zaczyna się zastanawiać co jeśli tam jest więcej takich inteligentnych owadów jak Baxter?
Jak łatwo się domyślić sąsiedzi chłopca to niezbyt przyjazne typy. Jeden to zbieracz starych mebli – antyków jak twierdzi, drugi to bałaganiarz i brudas, który nie sprząta po sobie.
Chłopiec oczywiście zakrada się do sąsiadów i odkrywa, że w pokoju w stercie brudnych naczyń żyją tysiące chrząszczy. Niestety zostaje złapany przez naszych opryszków. Jednak przyjazd Lucretii Cutter ratuje go z opresji i chłopcu udaje się uciec.
Okazało się, że owady z sąsiedztwa są równie inteligentne ja Baxter.
Następnego dnia chłopiec opowiada o wszystkim swoim przyjaciołom w szkole.
Cała trójka po szkole udaje się do domu wuja Maxa, żeby zobaczyć na własne oczy kolonię chrząszczy.
Postanawiają zrobić sobie w ogrodzie kryjówkę, bazę, z której będą obserwować dom sąsiadów.
Chcą również wyciągnąć od wujka Maxa informacje, kim właściwie jest Lucretia Cutter i jaki może mieć związek z zaginięciem ojca Darcusa.
Wujek wymiguje się jednak od odpowiedzi. Teraz już dzieciaki wiedzą, że coś tu jest nie tak. Próbują rozwiązać zagadkę zaginięcia na własną rękę.
Czy uda im się ją rozwikłać?
Czy tata Darcusa się odnajdzie?
Jakie jeszcze niesamowite przygody czekają naszych bohaterów?

Tego dowiecie się oczywiście po przeczytaniu książki.
Zachęcam, książka  trzyma w napięciu i chce się ją czytać i czytać, żeby jak najszybciej rozwiązała się zagadka zaginięcia. Powiem szczerza, że ja jakoś nie przepadam za owadami, jednak autor przedstawia je w książce w tak sympatyczny sposób, że nawet w pewnym sensie je polubiłam. Do książki podeszłam bardzo sceptycznie, niepotrzebnie. Jest to cudowna opowieść o przyjaźni i miłości, o tym, że należy szanować każde stworzenie na Ziemi, bo jest on potrzebne, żeby życie na naszej planecie funkcjonowało poprawnie.

Na uwagę zasługuje również to, że na końcu książki mamy słowniczek entomologa a w nim wszystko, co powinien wiedzieć mały badacz owadów. Dalej mamy wykaz nazw wszystkich chrząszczy, które pojawiły się w książce.
Polecam.


M.G. Leonard
przeł. Rafał Lisowski
wyd. Wilga
wiek: 9+

Dziękuję wydawnictwu Wilga za możliwość przeczytania książkiKomentarze

 1. magiczna książka 😃😃 masz błąd: "Zachęcam, książka , trzyma" <-przecinki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję jakoś się za dużo postawiło. A książka fakt magiczna. Niby dla dzieci ale przeczytałam ją za bardzo szybko i z zainteresowaniem

   Usuń
 2. Aż żałuję, że już nie jestem dzieckiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. .:) zawsze można przeczytać i książkę dla dzieci, kto nam broni.:)

   Usuń
 3. Myślę, że i dla mojej 8-latki się nada. Brzmi zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest bardzo ciekawa. Myślę, że się spodoba.;) i co najważniejsze pozwala plubić owady, jeśli oczywiście ktoś się ich boi.;)

   Usuń

Prześlij komentarz