Katarzyna Bonda - Okularnik

Katarzyna Bonda - Okularnik

 
Profilerka Sasza Załuska tym razem wybierze się w rodzinne strony autorki, by rozwikłać sprawę z przeszłości. Zmierzy się nie tylko z historią sprzed lat, przed którą od dawna próbowała bezskutecznie uciec, lecz także ze sprawą tajemniczego morderstwa, w którą zamieszana jest lokalna elita oraz polscy i białoruscy nacjonaliści.

Małe miasteczko na skraju Puszczy Białowieskiej skrywa wiele mrocznych tajemnic. Ściera się tu lokalna elita, polscy nacjonaliści oraz przedstawiciele białoruskiej mniejszości narodowej. Sasza Załuska przybywa do Hajnówki, aby spotkać się ze swoim dawnym partnerem i głównym podejrzanym w sprawie o kryptonimie "Czerwony Pająk". Łukasz Polak obecnie przebywa w prywatniej klinice psychiatrycznej. Na miejscu okazuje się jednak, że został zwolniony i nie wiadomo, gdzie jest obecnie. Próbując się z nim skontaktować, Sasza miesza się w sprawę porwania Iwony, byłej kibolki i nacjonalistki, młodej żony Piotra Bondaruka, właściciela lokalnego tartaku. „Pan młody” znany jest jako lokalny Sinobrody, bo zaginęła mu już trzecia kobieta, jest także zamieszany w ciemne interesy. Właścicielowi mercedesa-okularnika nie zdołano jednak nic udowodnić. Policja podejrzewa, że może mieć coś wspólnego z zaginięciem żony. Ciała jednak nie znaleziono, a skoro nie ma ciała, to nie ma i zbrodni. Czy Saszy uda się rozwiązać sprawę okularnika? Jaki związek ze sprawą ma Polak? Jakie sekrety kryją się w puszczy, w miejscu, gdzie różne narody walczą o swoją historię?

 

Książka,według mnie troszkę za długa. Autorka wprowadza za dużo watków, które mogą się w końcu pomieszać. Czyta się powoli, bo trzeba  czytać uważnie ze względu na wielowątkowość oraz dużą liczbę bohaterów.
Książka ma ponad 800 str co dla mnie wytrawnego czytelnika może troszkę przerażać.
Książka jednak warta przeczytania. Powiem jednak szczerze że pierwsza część podobała mi się bardziej.


Komentarze

 1. Muszę przyznać, że jeszcze nie czytałam kryminałów i rzadko czytam książki polskich autorów, ale po Twojej recenzji chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę w końcu przeczytać tę książkę. Już jakiś czas na mnie czeka.

  OdpowiedzUsuń
 3. u mnie już też zakupiona czeka na swoją kolej i dziś pomyślałam, że chyba zmienię kolejność kolejki ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałem tą książkę i bardzo przypadła mi do gustu. Ale ja kocham kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałem tą książkę i bardzo przypadła mi do gustu. Ale ja kocham kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo trafna recenzja, dla mnie Bonda zdecydowanie za bardzo się rozwleka i za dużo wątków pobocznych dokłada. Dlatego Okularnik cały czas czeka na lepsze czasy... ;-) Zdecydowanie polecam Miłoszewskiego! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak Miłoszewski zawsze zostanie dla mnie numer 1

   Usuń
 7. Bardzo podoba mi się na seria, nie mogę doczekać się Latarnika! Czytałam też inne książki Bondy, ale nie spodobały mi się aż tak bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale po ostatnim wywiadzie z Nią stwierdzam, że warto po coś sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz