Ogród z marzeń Carmen Santos - recenzja


„Ogród marzeń” sami powiedzcie, jak to pięknie brzmi. Zaraz wyobrażamy sobie przepiękny ogród z mnóstwem naszych ulubionych kwiatów (u mnie byłyby to bzy, konwalie, tulipany).
I tak jest to idealna propozycja dla wszystkich, które lubią czytać literaturę obyczajową. Jest to świetna książka, która zaprowadzi Was w przepiękne miejsce, ze świetnie stworzonymi postaciami.

To zaczynamy. Rodolio Mantero, dostaje straszną wiadomość. Zmarł jego ojciec. Mężczyzna postanawia, więc opuścicie  ze  swoją, młodą, piękną i niedawno poślubioną żoną swój ukochany Paryż. Decyzja ta jest związana z przejęciem po ojcu winnic. Małżonkowie wyjeżdżają do małej hiszpańskiej wioski. Wprowadzają się do rodzinnego domu Mantero, jednak dom nie wydaje się im przyjazny.
Tam oprócz kilku pracowników, mieszka z nimi Dionisio brat naszego bohatera. Salange przyzwyczajona do życia w wielkim jak na owe czasy 1927 rok mieście, średnio radzi sobie na wsi. Brat męża, który na początku jest dla nie odrażający, przez swój nałóg (jest alkoholikiem), staje się dla niej kimś ważnym. To zaczyna ja niepokoić i zarazem podniecać.Mężczyzna potrzebuje osoby, która wyciągnie do niego pomocna dłoń i wyprowadzi z letargu i z nałogu. Kobieta proponuje mu, by stworzył ogród. Ogród marzeń, który będzie zachwycał. Między tą dwójką zaczyna się rodzic coś, co może stać się niebezpieczne.
Czy Rodolfo zauważy zagrożenie? Czy w porę zrozumie, że o małżeństwo trzeba dbać? Czy uda mu się uratować związek?
Książka napisana przepięknym językiem, ze świetnie wykreowanymi postaciami. Ich osobowości są bardzo przemyślane i rozbudowane. Salange, która w Paryżu jest delikatną kobietą przyzwyczajoną do zabawy, musi przewartościować całe swoje życie, żeby poradzić sobie na wsi. Okazuje się wtedy bardzo mądrą i rozważną kobietą, która stara się podołać wszystkim przeciwnościom losu. Jej decyzje są przemyślane, jest zdolna do kompromisu i ustępstw.


Rodolfo facet, który jest przyzwyczajony do życia w luksusie i beztrosce, staje się odpowiedzialnym i honorowym mężczyzną.
Na uwagę zasługuje również tło historyczne, które nie jest może tu bardzo mocno zarysowane, aczkolwiek jest zauważalne. Wielka Wojna, Mussolini i Hitler, oraz rosnący w siłę faszyzm, są zauważalne i nie da się ich przeoczyć, mają one bowiem odzwierciedlenie w życiu głównych bohaterów. Mamy tu  również rodzinne sekrety, które są zaskakujące i czasami nieprzewidywalne.


Powieść toczy się powoli. Autorka zastosowała przepiękne opisy, dzięki którym możemy, świetnie zobaczyć oczyma wyobraźnie wszystkie opisane tu miejsca.
Jest to bardzo dobrze napisana saga rodzinna. Jeśli lubicie takie książki, których akcja toczy siew ciekawych miejscach, to właśnie znaleźliście lekturę na kilka kolejnych wieczorów.
Komentarze

  1. Nie znam tej autorki, ale już sama okładka powoduję, ze chetnie bym po nią sięgnęła

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz