Zusak - Złodziejka książek - ponadczasowa i obowiązkowa

 

Przedstawiam wam, oto ona,  ponadczasowa propozycja, którą powinien przeczytać każdy. Jest to jedna z tych książek, które wzbudzają w czytelniku wiele emocji. Jest to powieść, która autor przemyślał pod każdym punktem. Wszystko jest tak idealnie dopracowane, że czytanie jej to ogromna przyjemność.
Już sam początek zaskakuje. Dlaczego, może dlatego, że autor stworzył tu, dość dziwnego wydawać by się mogło narratora. Ciekawa jestem czy zgadlibyście, kto nim jest? Pewnie nie, bo narrator to Śmierć. Ona przecież wie najwięcej o II wojnie. Ona to panoszyła się najbardziej. Podczas czytania doszłam do wniosku, że jest to idealna postać, która może opowiadać tę historię.

Główna bohaterka Liesel Meminger to dziewczynka, która została bardzo skrzywdzona przez los, przez wojnę. Została oddana przybranej rodzinie, u której przeżyła zarówno te najlepsze jak i najgorsze chwile w swoim życiu.  

„Złodziejka książek” to książka wielopoziomowa. Dlaczego? Poznajemy tu wojnę z kilku perspektyw. Pierwsza to dziecko, które nie wie, co się dzieje, rodzica, który musi chronić swoje dziecko, Żyda i oczywiście Niemców – oprawcy. Mamy tu wizje tych, którzy tracą przyjaciół, tych, których obdarto z człowieczeństwa i za uratowanie  życia są w stanie zrobić wszystko. Mamy tu obraz życia, które toczy się niby normalnie, jednak w tle nieustanie słyszymy bombardowania, widzimy stratę najbliższych, utratę nadziei.

Książa, która jest tak emocjonalna, ze czasami nie wiemy co mamy ze sobą począć, jak mamy to wszystko ogarnąć. Jak to dziecko, musiało wiele przejść. Mamy tu przecież tyle normalnych sytuacji, a jednocześnie wiele tego co nas przerażą, czego nie chcielibyśmy doświadczyć.

Pokazanie wojny oczami Niemców, pozwala nam również trochę bardziej obiektywnie ocenić niemiecką społeczność. Autor chciał nam pokazać, że Niemcy też nie byli zadowoleni z posunięć swojego dowódcy. Ich życie, również było straszne.  Najważniejsza jest tu jednak dziewczynka, która odkrywa powoli magię i ważność słów. Słowa, które potrafią porwać tłum, słowa, które potrafią ukoić, słowa, które są piękne i te, które są groźne.

 

Komentarze