Z dala od świateł -Tana French- spokojny skandynawski thriller

 

Dzień dobry Kochani.

Co u Was słychać? Mam nadzieję, że wszystko u Was w porządku?

U mnie wszystko w porządku, trochę mi smutno, że już coraz bliżej do końca urlopu, no ale cóż zrobić. 

 


 

Dziś przychodzę do Was z irlandzkim thrillerem. "Z dala od świateł", akcja rozgrywa się w małej irlandzkiej wiosce, tu od dłuższego czasu nie pojawia się młody mężczyzna, nikt nie wie, co się właściwie stało. Czy to na pewno ucieczka od biedy i rodziny? Czy może jednak coś mu się przytrafiło?

Miasteczko jak można się domyśleć, wszyscy się znają. Wszyscy, wiedzą wszystko o sąsiadach. Autorka wodzi czytelnika i stara się nam udowodnić, że często normalność to tylko pozory, a prawda niekoniecznie jest mile widziana. Tu przysłowiowa cisza przed burzą, ma szczególną rację bytu.

Autorka w doskonały sposób wprowadza nas w klimat takiego miasteczka. Pomagają w tym również doskonałe opisy przyrody czy aury. Możemy doskonale wczuć się w odczucia bohatera. French świetnie sobie poradziła z tymi opisami, były tak rzeczywiste, że czasami miałam wrażenie, że jak wyjrzę przez okno, zobaczę te wszystkie opisywane krajobrazy.

Nie mogę powiedzieć, że są tu jakieś zaskakująco dynamiczne zwroty akcji, raczej wszystkie wydarzenia rozgrywają się powoli, a my mamy wrażenie, że autorka chce nas oderwać od istotnych szczegółów. Czasami trochę to irytowało, ale postanowiłam oddać się całkowicie lekturze, nie zawiodłam się. Okazało się, że spokojna i leniwa wioska, ma coraz więcej rys i pęknięć na swoim idealnym wizerunku, coraz więcej kart zaczyna się odkrywać.

Cal Hooper bardzo pomaga nam w odkrywaniu tych wszystkich tajemnic. Przeprowadza się on tu, bo chce odpocząć i zmienić swoje życie. Czy jednak uda mu się ten cel zrealizować?

„Z dala od Świateł” to dobry thriller, choć wielbicielom dynamicznej akcji, mocno zagmatwanej fabuły, może się on nie spodobać. Ja mimo wszystko proponuję po niego sięgnąć, bo może jednak autorka przekona Was do niego.

Przeczytacie?

Pozdrawiam serdecznie

Wasza Janielka

Komentarze